There are no translations available.

Што зборува вашата ФБ фотка за вас
Вашата профил фотографија од Фејсбук открива многу повеќе отколку што самите би сакале да покажете или да му признаете на некому. Еве како другите ги сфаќаат вашите ФБ фотки.
Иако луѓето мислат дека изборот на фотографии е нивен индивидуален став, обично не се во право, предупредува Gawker. Тоа е вашата лична карта, со која ќе ги дочекате колегите од факултет, бившите љубоморни девојки/дечковци, идните и сегашни шефови. Имиџот кој ќе го создадете, зависи исклучиво од вашиот избор.
Портрет
Јасна фотографија на личност која покажува цело лице
Што зборува за вас: Вие сте нормална, зрела возрасна личност која е задоволна од својот изглед. Во основа сте прилично здодевни. Ако станува збор за авторска фотографија или друг промотивен материјал, значи дека сте нарцис или кариерист. Доколку сте ставиле фотографија во костим за капење, веројатно изгледате многу секси, но во исто време сте многу несигурни.

Многу крупен и деперсонализиран кадар
Субјектот е многу блиску до објективот, така што може да се види само дел од лицето или фигурата
Што зборува за вас: Сакате луѓето да мислат дека не сакате да бидете препознаени на Фејсбук, но всушност копнеете по тоа и така се маскирате во својата псевдо-уметност. Можеби сте имале некоја физичка маана или несовршеност кога сте биле мали (акни, лузни, разрокост, лоша фризура како тинејџер) и се уште не сте ги преболеле задевањата. Сега се личност која често пати е сама на забавите, не затоа што сте срамежливи, туку затоа што станувате здодевни веднаш штом некој прозборува со вас.

Фотографија од далеку
Субјектот е далеку од камерата, така да не може да се види ниту еден детал од неговото лице или фигура
Што зборува за вас: Ја цените својата приватност и не сакате која било љубопитна личност да знае како изгледате. Веројатно сте малку срамежливи и резервирани кон другите се додека подобро не ги запознаете. Можеби сте подебели отколку што би требало или имате некоја друга маана, која не сакате да ја видат другите.
Фотографија од детството
Што зборува за вас: Вие сте тип на личност која мисли дека во минатото се било подобро од сега. Се уште слушате иста музика, носите слична облека и сакате исти нешта како кога сте биле во средно училиште или на факултет. Веројатно никогаш и нема да се промените. Не сте постигнале многу и секако сте биле посимпатични како дете.
Лик од поп културата
Oвој тип фотографии доаѓаат во разни облици: слика од фиктивен лик, ТВ ѕвезда, филмски плакат, славна личност, насловна страна на книга, уметничка слика... Во основа, сите кои не сте вие. Дури и кога станува збор за иронија, исто му се фаќа.
Што зборува за вас: Немате сопствен карактер. Себеси, но и останатите ги дефинирате според начинот на забава, без оглед на тоа дали станува збор за телевизија, музика или литература. Разговорот со вас е како читање цитати од IMDB веб страната и полни сте со непотребно знаење за вашите омилени теми. Сопственици сте барем на 2 маици со многу глупави слогани.
Слика од домашно милениче
Фотографија од животно, обично без сопственикот
Што зборува за вас: Зависи за какво милениче станува збор. Мачка - вие сте жена без маж. Куче - вие сте геј без партнер. Змија - вие сте тинејџер кој слуша death metal. Делфин - премогу гледате National Geografic. Хрчак - вие сте Ричард Гир. Еднорог - вие сте чудесни. Зајак - кој чува зајци како миленичиња?
Фотографија од вашето дете, обично без вас
Што зборува за вас: Единствено нешто што сте постигнале е детето. Некогаш сте биле забавна личност, сте имале многу пријатели и богат друштвен живот а сега зборувате за пелени, кашички и Ноди. Не грижете се, да се биде мајка или татко е најважно на светот.
Фотографија од венчавка
Маж, жена, невестински фустан, костум, бидермаер
Што зборува за вас: Сакате сите да знаат дека конечно сте пораснале. Сте станале сериозни и сте се укотвиле. Повеќе не лудувате. Вие сте женети/мажени! Оваа врска целосно ве дефинира и повеќете немате пријатели. Вероатно премногу сте потрошиле на свадбата а доколку сте жена, свекрвата не ве сака.

Псевдо-уметнички портрет
Фотографијата се обидува да биде уметничка, обично без успех. Субјектот може и не мора да го има на сликата. Најчесто е црно-бела
Што зборува за вас: Мислите дека сте глумец, писател, фотограф а всушност сте келнер, блогер, бејбиситер. Освен ако не добиете на лото, веројатно нема да заработите многу во животот.
Фотка од забава
Субјектот обично е во друштво, на забава. Најчесто пие, пуши, танцува на подиум, се резили на караоке.
Што зборува за вас: Млади сте и ќе добиете отказ барем од едно работно место, заради нешто што сте објавиле на Фејсбук. Во последната година дена најмалку 3 пати сте ја употребиле ВЦ шолјата за нешто друго, освен за нужда. Еден ден ќе зажалите за сите овие фотографии и ќе ги замените со слики од вашата венчавка а потоа и со фотографија од вашето дете. Но, секогаш ќе го сакате Фејсбук, дури и кога покажува повеќе отколку што би требало.
Извор: Он.нет

novi_baneri_03ALIDSCSEJCnovi_baneri_06_ALbaneri-ok_01_ALВисока школа за новинарство и за односи со јавностаБиро за развој на образованието